Kopřivnice

Kopřivnice

Mladé a dynamické město, které letos slaví 75. narozeniny, je historicky spojené s výrobou slavné automobilové značky Tatra. Nachází se ve východní části Česka a spolu se sousedním malebným Štramberkem, Freudovým Příborem a Janáčkovými Hukvaldy tvoří malebnou turistickou destinaci - Lašskou bránu Beskyd (LBB).

Ačkoli je to území rozlohou malé, svou nabídkou je velmi pestré a bohaté. Vyznačuje se půvabnou přírodou, vzácnými památkami a turistickými zajímavostmi. Navíc je toto město rodištěm slavných osobností. Loni jsme si připomínali 100. výročí narození Emila Zátopka, 4násobného olympijského vítěze a 18násobného světového rekordmana, kterému byla také odhalena socha v samotném centru města. Kopřivnice je místo vhodné nejen k poznávání, ale také příjemné pro život a vstřícné k podnikání.

Mohlo by se zdát, že Kopřivnice je moderní město s panelovými sídlišti. Ve skutečnosti se nachází v krásném prostředí mezi Červeným kamenem (690 m n. m.) a Bílou horou (557 m n. m.). Díky této poloze stačí udělat pouhých pár kroků a budete obklopeni mnoha přírodními krásami. Lesy střídají podmanivé louky, bohaté na vzácnou květenu. Pozoruhodná je např. Janíkova louka, malý rybník na kopci u zříceniny hradu Šostýna, Raškova vyhlídka či přírodní památka Váňův kámen. Mnohá místa poskytují působivé pohledy na město a okolí. Nejlépe dostupné jsou pomocí Lašské naučné stezky. Jedním z nejvyhledávanějších míst je Rozhledna Bílá hora. Za příznivého počasí nabízí pohled nejen na Lašskou bránu Beskyd v její plné kráse, ale i na celé panorama Beskyd a Jeseníků.

„Kopřivnice - město v pohybu“

Tuto vizi najdete ve strategické části rozsáhlého dokumentu „Plán udržitelné městské mobility města Kopřivnice“, jehož plné znění si může každý prohlédnout na novém webu města.

Vize odkazuje na bohatou historii a současnost města spojenou s výrobou vozidel, avšak akcentuje, že budoucnost bude patřit také cyklistické, pěší a veřejné hromadné dopravě. Vize souzní s cíli Zdravých měst, mezi které Kopřivnice patří již od roku 2004. Tato města systematicky podporují kvalitu veřejné správy, kvalitu strategického plánování a řízení s ohledem na udržitelný rozvoj a podporu zdraví svých obyvatel.

Dubnová výzva 10 000 kroků

Registrace je již v plném proudu. Výzva je zaměřená na motivaci lidí k pravidelnému pohybu "po vlastních". Cílem je navrátit chůzi do naší každodenní činnosti, neboť chodit je zdravé a přirozené. Lidské tělo je k pohybu uzpůsobeno, přesto se v moderním světě většina práce, ale i zábavy, odehrává vsedě. V práci převážně sedíme, sedíme i za volantem, ve vlaku či autobuse při cestě do práce. A večer? Abychom si odpočinuli, tak si pro změnu sedneme k televizi nebo počítači... 

Chůze, běh, nordic walking, vše se počítá! Ujdete denně jen 5 000 kroků? Skvělé! Cílem výzvy totiž není pokořit metu 10 000, ale chodit pravidelně a to, že nejste trénovaný sportovec a chodíte na procházky jen tak, pro sebe, může být ještě lepší! Věděli jste, že lidé s vyšším BMI jsou ve výzvě zvýhodněni, a tak směle konkurují a překonávají výkony šlachovitých běžců?

Město Kopřivnice, resp. Lašská brána Beskyd,  věnuje ceny 3 nejlepším ženám a 3 nejlepším mužům této výzvy. Ocení také nejstaršího účastníka a nejlepší tým. Vyhodnoceni budou občané s trvalým bydlištěm ve správním území obce s rozšířenou působností Kopřivnice. 

Nevíte, kam byste chodili? Hledáte ve svém okolí zajímavá místa - přírodní vrcholy či uměle vytvořené vyhlídky? Zrovna 1. dubna 2023 startuje regionální projekt Koruna Podbeskydí, v jejímž rámci budete mít k dispozici 14 doporučených tras v LBB a v jejím bezprostředním okolí. Bližší informace najdete na https://www.lasska-brana.cz/cz/koruna-podbeskydi-2023/.  

Tomáš Kamín

Tomáš Kamín

vedoucí Informačního centra Kopřivnice, koordinátor turistické destinace Lašská brána Beskyd

E-mail: vedouci.ic@kdk.cz


Kam na výlety?

Město Kopřivnice je součástí turistické destinace nazývané Lašská brána Beskyd. Je to malebná turistická oblast ležící na severovýchodě Moravy, která vytváří pomyslnou vstupní bránu do Beskyd. Tento region je ideálním cílem výletů a dovolených. Nabízí historii opředenou bájemi a pověstmi, dech beroucí pohledy do krajiny, mystická středověká podhradí a zříceniny hradů, tajemství lidského umu či příběhy slavných rodáků. LBB tvoří pohádkový Štramberk s Trúbou, průmyslová Kopřivnice s automobilovými klenoty značky Tatra, Freudův historický Příbor a hudbou protkané Janáčkovy Hukvaldy

https://www.lasska-brana.cz/cz/vylety/

https://www.lasska-brana.cz/cz/koruna-podbeskydi-2023/


Modul: Zapojená města

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři

Spolupracujeme