Jihlava

Jihlava

Největší metropole Kraje Vysočina je moderním městem s bohatou historií a centrem zaměstnanosti, vzdělávání, služeb, administrativy i trávení volného času. K trvalému pobytu v Jihlavě je přihlášeno kolem 50 tisíc obyvatel.

Nejstarší zmínky o Jihlavě sahají do 13. století. Původně malá vesnice se začala rychle rozvíjet po objevu stříbrné rudy v první polovině 13. století. Brzy se Jihlava stala jedním z nejmocnějších měst Českého království. Po vytěžení stříbra ve 14. století zajišťoval hospodářský vývoj města obchod a řemeslná výroba – zejména pivovarnictví a sladovnictví a následně soukenictví. Ve druhé polovině 18. století byla Jihlava druhým největším producentem sukna v Habsburské monarchii.

Do kampaně se Jihlava zapojuje potřetí.

Dubnová výzva 10 000 kroků

Jihlava je členem Národní sítě zdravých měst již od roku 2007, kde funguje také jako referenční město. Nejvyšší kategorii „A" obhájila v roce 2020. Kromě dalších aktivit se připojila také k výzvě 10 000 kroků, jejímž patronem se stal současný zastupitel a bývalý primátor města Jaroslav Vymazal.

Aneta HRDLIČKOVÁ

Aneta HRDLIČKOVÁ

Koordinátorka výzvy 10000 kroků

aneta.hrdlickova@jihlava-city.cz


Kam na výlety po okolí?

Turistické cíle

Mezi tradiční turistické cíle patří malebná Zoologická zahrada Jihlava, aquapark Vodní ráj, dětský zábavní park Robinson či jihlavské podzemí se třemi prohlídkovými okruhy.

Historické jádro Jihlavy má ve svém středu jedno z největších náměstí v ČR, které je lemováno úchvatnými renesančními domy. Historickému centru dominuje kostel sv. Jakuba Většího, kostel Povýšení sv. kříže, kostel Nanebevzetí Panny Marie s přilehlým minoritským klášterem, barokní kostel svatého Ignáce z Loyoly či Brána Matky Boží se zachovalými zbytky městského opevnění, které si právem zaslouží být na seznamu městských památkových rezervací. Příjemnou procházkou si můžete projít také Hornickou naučnou stezku, která pojednává blíže o historii těžby stříbra z dob, kdy byla Jihlava královským městem.

Po stopách slavného skladatele

V Jihlavě žil a psal své první tóny skladatel a dirigent Gustav Mahler. S jeho životní cestou se můžete seznámit v domě ve Znojemské ulici, ve kterém před svým odchodem do Vídně několik let žil. Rodiny s dětmi se mohou s Gustavem Mahlerem seznámit pomocí Skrytých příběhů „Mahlerova duše“.

Jihlava rájem sportovců

Jihlava přeje rovněž sportovcům a všem aktivním návštěvníkům. Celkem je v Jihlavě již přibližně 40 km cyklostezek, které slouží nejen pro pravidelné cesty místních, ale také pro rekreační výlety. Sportovci hojně navštěvovaný je například volnočasový areál Český mlýn, který protíná kromě řeky Jihlavy také síť cyklostezek a nechybí zde ani skatepark, pumtrack či workoutové hřiště. V blízkosti jsou také venkovní či kryté kurty Teniscentra.

Více informací o zajímavých místech v Jihlavě, kulturních akcích či tipech na dobré jídlo najdete na stránkách www.dojihlavy.cz.

 


Modul: Zapojená města

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři

Spolupracujeme