Troubelice

Jednou z posledních obcí, kde pohoří Nízkého Jeseníku pozvolna přechází v rovinatou úrodnou Hanou, je obec Troubelice se svými místními částmi Dědinka, Lazce, Pískov. Historie obce sahá až do pravěku, první písemné zmínky se pak objevují ve 14. století, kdy obec vznikla jako jedna z nejstarších osad úsovského panství. Z historických pramenů je známo, že na počátku osídlení vznikla v Troubelicích nejprve malá tvrz se dvorem a na něm seděl panoš úsovského hradu.

Troubelice leží v mírném údolí, kterým protéká potok Lukavice, místními zvaný též Selka. Obec je rozložena po obou stranách potoka ve dvou dlouhých ulicích, nazývaných tradičně Velká a Malá strana. V okolí hlavní silniční křižovatky se ve středu obce nachází místní kaple Navštívení Panny Marie, budova obecního úřadu, v níž sídlí rovněž pošta a obecní knihovna. V obci dále můžete najít budovu Církve československé husitské, restauraci Hanačka, areál základní a mateřské školy a rozlehlý komplex hospodářských budov společnosti Tagros.

Troubelice jsou ve Výzvě 10 000 kroků oficiálně přihlášeny poprvé!

O pestrý společenský život obyvatel se ve spolupráci obce s mateřskou a základní školou stará i řada zájmových spolků – TJ Sokol, Jednota Orel a Sbor dobrovolných hasičů, založený již v roce 1882, ale i další neméně významné spolky a sdružení. V obci žije v současnosti 1870 obyvatel.

Troubelice jsou typickou hanáckou vesnicí, která si prošla svým vývojem, přečkala války, potopu, neustále se vyvíjí a ctí své tradice. Okolo Troubelic jsou krásná místa, která stojí za shlédnutí. A právě tato místa lákají na procházky přírodou a  jejím okolím.

Pár tipů, kam se dá z Troubelic dojít:

Výškový bod Troubelic Račůvka (371 m), dále v okolní vesnici Nová Hradečná Bradlo (599 m) od nás 7,2km, Zámek Úsov (7,3 km), Hrad Sovinec (15,8 km), Rešovské vodopády (18,5 km), Hrad Rabštejn (25,2 km), krásná příroda v Litovelské Pomoraví, Arboretum Paseka Makču Pikču atd.

Máme kolem sebe bohatou přírodu, kam na vycházky vyrazit.

Blanka Motlíčková

Blanka Motlíčková

koordinátorka Výzvy 10 000 kroků

BlankaMotlickova@seznam.cz


Modul: Zapojená města

Generální partneři

Hlavní mediální partner

Hlavní partneři

Mediální partneři