Chůzí k trvalé invaliditě? Ne!

Autor: Sylva Machová a Petra Běnková
14/10/2023

Aneb jak se pohybovat ve městské džungli bezpečně.

Většina z nás se dennodenně pohybuje v městské džungli. Tak jako se Mauglí musel naučit pravidla džungle, aby v ní přežil, musíme to udělat i my v našem prostředí. Během výzvy 10 000 kroků se každý z nás snaží zařadit chůzi do svého běžného života, a tak se zaměříme na pravidla městské džungle z pohledu chodce.

Buďte vidět!

Hlavní zásadou je být vidět. Zvýšit svou viditelnost můžete pomocí reflexních prvků a fluorescenčních materiálů (https://besip.cz/Ucastnici-silnicniho-provozu/Chodci/Budte-videt-prezijete/Budte-videt). 

Nevěříte, že to k něčemu je? Podívejte se na interaktivní aplikaci, jak jste jako chodci a cyklisté vidět očima řidičů (https://besip.cz/aplikace-viditelnost/)! 

Tři rady pro zvýšení viditelnosti podle BESIPU
  1. Používejte reflexní a fluorescenční materiály a kombinujte je, abyste byli dobře vidět za  světla i za tmy
  2. Reflexní předměty umístěte nejlépe ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu (cyklisté také na přilbu a kolo)
  3. Dětem pořiďte oblečení, školní brašny a doplňky opatřené reflexními a fluorescenčními bezpečnostními prvky
Jak se bezpečně pohybovat v městské džungli?

Pokud je to možné, choďte po chodníku. Pokud to možné není, choďte po levé krajnici, případně co nejblíže levému okraji silnice. Tímto způsobem by měli jít maximálně dva lidé vedle sebe!

Silnici přecházejte po přechodu. Předtím, než na něj vstoupíte, pečlivě se rozhlédněte. To, že jste na přechodu, neznamená, že máte absolutní přednost! Naopak tramvaji (pro brněnské účastníky výzvy šalině) byste přednost měli dát vždy! Více informací k bezpečnému přecházení cesty naleznete zde: https://besip.cz/Ucastnici-silnicniho-provozu/Chodci/Prechazeni-vozovky

Nezapomínejte také na to, že se ve městě pohybují lidé a chybovat je lidské. Může se tak stát, že řidič udělá chybu a poruší pravidla silničního provozu. Nespoléhejte vždy na to, že se budou lidé chovat podle pravidel a buďte ostražití!

Nevcházejte na cestu jen proto, že máte zelenou, ale rozhlédněte se i v tomto případě! A zamyslete se nad tím, jestli vám stojí za to riziko (jste pak méně ostražití) se koukat při chůzi do telefonu nebo poslouchat hudbu ve sluchátkách.

Pojistit své kroky můžete také skrze našeho generálního partnera Generali Českou pojišťovnu.

Článek vychází z podkladů BESIP (https://besip.cz/)

Další tematická videa:

Aktuality

Generální partneři

Hlavní mediální partner

Hlavní partneři

Mediální partneři