Jak vybrat správné ponožky

29/03/2021

Současná situace i přicházející jaro přímo vybízí k vycházkám či vyběhnutí na čerstvý vzduch za zdoláváním pravidelné dávky 10.000 kroků. A abychom se při tom cítili příjemně, je dobré nepodcenit výběr vhodného oblečení a v neposlední řadě také ponožek, protože ani ty nejlepší sportovní boty nám neposkytnou potřebný komfort, pokud do nich nezvolíme vhodné ponožky.

Úvodem je třeba říci, že rozhodně neexistuje jediný typ ponožek, který by vyhovoval všem. Při výběru je důležité zohlednit vaši tělesnou konstituci, subjektivní vnímání tepelného komfortu i případné zdravotní aspekty.

VELIKOST 

Klíčový je samozřejmě výběr správné velikosti. Existuje více systémů číslování ponožek. Nejvíce rozšířené je francouzské číslování (EU číslování), které využívají i prodejci obuvi. Nejlepším vodítkem je tedy vybírat podle velikosti bot (např. 38, 39, 40, …). Časté je také metrické číslování, které vychází z délky vnitřní stélky obuvi v centimetrech (odpovídá tedy délce chodidla + 1 cm).

Díky elasticitě materiálu se ponožky přizpůsobí pro více velikostí, proto se u ponožek zpravidla využívá sdružené číslování pro více velikostí. Zejména pokud je vaše velikost na okraji uváděného rozmezí, je důležité ponožku vyzkoušet.


MATERIÁL

Materiálové složení ponožky je dalším důležitým parametrem při výběru ponožek. Zatímco ponožky pro každodenní použití často obsahují vysoký podíl bavlny, u ponožek určených pro běh či turistiku, které mají vyšší nároky na odolnost, pružnost a odvod potu, vedou spíše syntetická vlákna jako polypropylen či polyester.

Dobrým společníkem při outdoorových aktivitách jsou ponožky s vlákny silproX®. Jedná se o speciálně vypředené polypropylenové vlákno s obsahem iontů stříbra. Polypropylenová vlákna velmi dobře odvádějí vlhkost od pokožky. Ionty stříbra zpomalují a omezují růst bakterií tím, že narušují jejich buněčnou stěnu a zabraňují tak zápachu a tvorbě plísní.

Ponožky s materiálem CoolMax ® zase obsahují speciální čtyřkanálkové vodoodpudivé vlákno které, velmi rychle odvádí tělesnou vlhkost z pokožky na horní vrstvu materiálu. Tam Coolmax, rychleji než jiné textilie, odvádí vlhkost odpařováním a reguluje tělesnou teplotu. Coolmax zachovává kůži při aktivním pohybu permanentně v suchu a teple a udržuje na těle souvislou vzduchovou vrstvu tepelně stabilní v chladném i teplém prostředí. Coolmax je měkký a hebký na dotek.

Speciální polyesterová příze Drytex zajišťuje maximální komfort a odvod potu při vysoké sportovní zátěži.

THERMOlite® se skládá ze speciálních polyesterových dutých vláken. Oproti přírodním materiálům má obrovskou vzduchovou kapacitu, která zamezuje úniku tepla zevnitř pleteniny, a tím vytváří výborné tepelně izolační vlastnosti. Vlhkost neabsorbuje, ale odvádí ji na svůj povrch. Schne o 20 % rychleji než jiné izolační příze a dokonce o 50 % rychleji než bavlna.

Filactive® je příze složená z vláken bavlny a polypropylénu Meraklon. Výsledný materiál je vysoce odolný proti opotřebení, má výborné termoizolační vlastnosti a ideální schopnost odvádět pot.

Dalším materiálem, využívaným při výrobě sportovních ponožek, například těch pro horskou turistiku, je merino vlna, která je známá svými dobrými izolačními vlastnostmi i za nepříznivého počasí. Má také antibakteriální účinky a je hypoalergenní.


TEPLOTA A DALŠÍ VYCHYTÁVKY

Aby nám nebylo v ponožce příliš teplo, nebo zima, je dobré orientovat se podle teplotní třídy, která určuje rozmezí teplot, do kterých je daná ponožka vhodná.

Od jara do podzimu jsou pro outdoorové aktivity vhodné i ponožky se speciálním postřikem proti klíšťatům, které ocení je nejen dospělí, ale také děti.


KONSTRUKCE

Z hlediska konstrukce můžeme u sportovních ponožek zvolit tyto prvky a provedení:

protiskluzový pruh – brání posunu ponožky v botě

zesílené froté chodidlo – tlumí otřesy při běhu či chůzi a snižuje tak únavu při sportovním výkonu

polstrované zóny – brání otlakům a tvorbě puchýřů

řetízkovaná špice – zaručuje maximální pohodlí v místě švu

extra prodyšné ponožky – ponožky s volnější vazbou především v oblasti nártu, která umožňuje noze lépe dýchat

kompresní ponožky a podkolenky – působí příznivě na krevní oběh a zmenšují bolestivost svalů

ÚDRŽBA

Údržba ponožek není nikterak složitá, prát je lze na běžné programy, při teplotě do 40°C. Není však vhodné bělení, chemické čištění a sušení v sušičce. Pro speciální textilie je vhodný prací gel Softclean, který udržuje vlákna a prodlužuje jejich životnost. Je vhodný na veškeré funkční oblečení.

Vybírat ponožky můžete třeba na e-shopu našeho partnera VoXX - www.fuski.cz


Aktuality

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři

Spolupracujeme