Chodím pro své město

Autor: Sylva
17/04/2023

Máte rádi místo, ve kterém žijete? Jak dlouho už v něm žijete a jak moc dobře ho znáte? Chodíte v něm často? A víte o tom, že každý krok, který v rámci výzvy uděláte se počítá vašemu městu?*

JAK MŮŽU CHODIT PRO SVÉ MĚSTO?

V rámci registrace do výzvy zadáváte obec „která odpovídá vašemu trvalému bydlišti nebo je mu nejblíže“. Jakmile vyplníte tento povinný údaj, jsou vaše kroky automaticky přičítány městu, které jste tam zadali. Často se ptáte, jestli je opravdu nutné zadat trvalé bydliště nebo můžete uvést obec, ve které trávíte nejvíce času nebo je vašemu srdci blízká. Z hlediska celorepublikové výzvy je to čistě na vás, jakou obec zde uvedete. Problematické by to mohlo být při lokálním vyhlášení, které (zapojená) obec pořádá. Některé totiž nerady vidí, že pak odměňují lidi, kteří u nich nebydlí. To je pak na domluvě a ideálně sledujte místní informace na našem webu.

KDE MŮŽU SLEDOVAT JAK TO V MÉM MĚSTĚ ŠLAPE?

Pokud vás zajímá, jak si vede vaše město mezi všemi ostatními, můžete se na to podívat v menu „Města“ po přihlášení do portálu.  Jestli je vaše město mezi těmi zapojenými zjistíte třeba na webové stránce partneři Výzvy 10 000 kroků. Pokud vás zajímá srovnání vašeho města s jinými konkrétními městy např. jako Hradečák nedáte dopustit na to, aby Pardubice byly lepší, můžete její výkony sledovat po přihlášení přímo na portálu – pokud máte prémiový účet.

CO ŘÍKAJÍ JEDNOTLIVÉ SLOUPCE V ŽEBŘÍČKU? 

Na stránce „Města“ můžete vidět několik sloupců, které umožňují města porovnávat podle různých kategorií. Kategorie každým rokem přibývaly tak, jak jsme se snažili hledat nejspravedlivější systém bodování.

Celková vzdálenost – kilometry všech se sčítají

Počet bodů průměr z obyvatel – počet bodů účastníků se vydělí počtem všech obyvatel obce

Počet bodů průměr z aktivních – počet bodů účastníků se vydělí počtem aktivních účastníků výzvy (tzn. těch co nahráli alespoň jednu aktivitu)  

Počet bodů součet TOP 33 - součet bodů nejlepších 33 účastníků

Poslední kategorie, která přibyla na jaře 2023 je tzv. „Alfa průměr“, který zatím vnímáme jako nejspravedlivější systém bodování. Odečte se nejlepších 10 % a nejhorších 10 % výsledků, ze zbytku se udělá aritmetický průměr. (obce s méně než 33 účastníky budou vždy, při vypočítávání průměru, mít jako dělitele 33).

Malé vychytávky v tabulce, které možná neznáte:

  • Když kliknete na jednotlivé kategorie, seřadí se tabulka podle nich. Můžete tak koukat na libovolné kritérium.
  • V posledním sloupci si můžete nechat zobrazit u jednotlivých měst žebříčky jednotlivců, týmů i další statistiky – třeba jaké si místní dali osobní výzvy

 CO MŮŽE MĚSTO VYHRÁT? 

Města soutěží o putovní pohár ve třech kategoriích podle velikosti. Nejmenší obce do dvou tisíc obyvatel mají možnost získat putovní pohár Galských vesnic, který má tvar druidského kotlíku. Skleněné poháry pak čekají na města do 10 000 obyvatel, v rámci Mníšecké výzvy, a na větší města, v rámci kategorie měst – ve kterých to šlape.  Více se dočtete na webu v části jak se zapojit jako obec

ČÍM JE CHŮZE MĚSTU PROSPĚŠNÁ?

Chůze je přirozený způsob pohybu a od pradávna je tím nejběžnějším způsobem, jak se přesouvat mezi jednotlivými místy. V minulosti byla města obehnána hradbami, jenž celkem logicky vymezovaly prostor, ve kterém stačily naše nohy na to, abychom obstarali, co je potřeba. V novodobých městech vznikaly čtvrtě jejichž název je odvozen od slova čtvrt – čtvrt hodiny neboli 15 minut chůze, které stačí na to, aby místní uspokojili své základní potřeby. Dnes už někteří lidé ani neví, co mají v docházkové vzdálenosti, neboť všude jezdí auty.

Pojďme to proto společně napravit. Stačí vyjít do svého bezprostředního okolí pěšky a sledovat, jak vypadají jednotlivá nároží, co je ve výlohách místních obchůdků, kde sedávají lidé, jak vypadají sousedé, na kterých místech se cítíme dobře a která jsou nám naopak protivná. Kdyby to tak udělala většina z nás, místa se zklidní a ulice ožijí. Klesne nehodovost a sníží se množství škodlivých látek v ovzduší. Najednou začnete potkávat lidi, které jste předtím v té rychlosti ani neviděli a začnete vnímat rostliny a detaily, které vám předtím unikaly. Nebudete sice rychlejší než dřív, ale budete zaručeně spokojenější.

Život je ve vašich nohou – Dejte chůzi šanci.

*městem je v tomto článku myšlena jakákoliv obec 

Aktuality

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři

Spolupracujeme