VÝZVA JE NEFÉR, RADŠI PODPOŘÍM CHARITU …

Autor: Sylva
24/10/2022

Vždy, několikrát za výzvu, nám přijde od účastníků několik zpráv o tom, jak je výzva nefér a jak ztrácejí motivaci protože: nejsou dostatečně tlustí; v systému jsou špatně nastavené přepočty; je možné zapisovat si i kroky, které člověk udělá v práci a oni zrovna mají sedavé zaměstnání; zrovna onemocněli nebo se musí starat o někoho kdo onemocněl nebo někoho takového mají dokonce v týmu … atd.

Naše odpověď zní ano. Ano, Výzva 10 000 kroků (dále už jen 10K) je nefér. Alespoň někdy, alespoň pro někoho a alespoň trochu.

Výzva původně vznikla, aby motivovala k pohybu ty, kteří to potřebují ze všech nejvíce, ty, kteří mají ostych a možná i trochu strach z toho začít se pravidelně hýbat a udělat tak něco důležitého pro své zdraví. Výzva vznikla, abychom společně podpořili lidi s nadváhou a vyšším věkem. Proto je bodovací systém výzvy nastaven tak jak je (viz pravidla) a každý má svobodnou volbu se zúčastnit stejně jako je tomu u jiných akcí a závodů.

Představte si, že jste se přihlásili na závod. Je odstartováno a jelikož máte tak v průměru o 60 kg více než ostatní účastníci (Pro představu, na vícedenní přechody hor se chodívá standardně s batohem cca tak do dvaceti kil.), tak se propadáte stále více dozadu, ztrácíte motivaci a přijde vám to nefér… Takových závodů se během roku pořádají stovky a těžko říct, jestli pořadatelé také dostávají dopisy o tom, jak je to nefér. Každopádně osobně si velmi cením všech, kteří se nenechali odradit a dorazili do cíle, jedno v jakém pořadí. 

Takže pokud jste tlustí tak akorát, váš věk i fyzička jsou také tak akorát a účast ve Výzvě 10K vás demotivuje a frustruje, máte možnost vybrat si některý ze stovky závodů, které se u nás pořádají, zaplatit startovné a motivovat se.

Pokud to tak strašné není, budeme samozřejmě rádi, pokud s námi zůstanete. Výzva 10K totiž může přinášet radost všem kdo chtějí. Každý krok, který uděláte je jen a pouze o vás. Každý krok, který denně přidáte do svého života nad rámec toho, co běžně děláte vám přinese kus radosti a přidá na zdraví.

Chcete-li se porovnávat a bodování vám nevyhovuje:

  • Filtrujte si tabulku podle nachozených km (a dalších parametrů)
  • Najděte si skupinu lidí/žebříček, ve kterém budete mít sobě rovné účastníky
  • Uspořádejte si své vlastní mikro vyhlášení (třeba v týmu, v klubu, čtvrti …) a něčím se odměňte

Nechcete-li se vůbec s nikým porovnávat:

  • Soustřeďte se na dosažení své vlastní výzvy a snažte se denně chodit pravidelně podle svého předsevzetí
  • Vyplňujte si kalendář zážitků, abyste na konci měsíce měli hezkou vzpomínku na uplynulý měsíc
  • Sbírejte odznaky
  • Sledujte svá zlepšení a zjistěte, kolik toho běžně nachodíte a co to ovlivňuje
  • Užívejte si měsíc ve společenství stejně trhlých (nebo uvědomělých?) lidí

A nezapomeňte se na konci měsíce něčím odměnit, protože výhercem výzvy je každý, kdo se k ní odhodlal a dorazil do cíle!

Nutno také dodat, že svou účastí motivujete k chůzi i ostatní, a to možná i ty, kteří potřebují prostě jen o krapet víc popošťouchnout.

Teď nejspíše ještě čekáte na odpověď k ostatním výtkám, které zazněly v úvodu. Dobrá, tak ať se na to nemusíte ptát:

Co se týče přepočtu kroků na metry, tak je stanoven jednotný systém vycházející z výšky vaší postavy. Je pro všechny stejný, takže všem se to přepočítává stejně nefér – nebo stejně spravedlivě? Když si aktivitu do výzvy nahráváte, tak si můžete vybrat v jakých jednotkách ji tam zadáte. Zadávejte to prosím v těch, které jsou pro vás výhodnější, ať se pak zbytečně neročilujete. 

Co se týče kroků vykonaných v práci. Ano, jsou lidé, kteří toho v práci nachodí opravu dost. Ale ti pak často po práci už na žádné procházky nechodí, neboť jsou rádi, že si mohou odpočinout. Naopak ti, kterým nohy v práci odpočívají, pak vyráží na patřičně dlouhé procházky. 

A to, že se vám přihodí nějaká nečekaná životní událost, to je zlé. Ale zkrátka to je život a uznávám, je to nefér.

 

KDYBYSTE POSÍLALI PENÍZE NA CHARITU …

To slýcháme také často. Bohužel nemáme žádného donora, který by přišel s nabídkou, že za každý vámi nachozený kilometr dá korunu na zvířátka nebo děti nebo do prostředí, ve kterém žijete.

Je tedy na každém z vás, kam své peníze investujete. Kolik a komu za své kroky pošlete. Čímž bychom chtěli velmi poděkovat každému z vás, kdo se rozhodl je poslat Výzvě 10K, tedy neziskové organizaci Partnerství pro městkou mobilitu.

Výzva 10K je neziskový projekt, který motivuje tisíce lidí k tomu, aby zařadili chůzi do svého života a získali vztah k místu, ve kterém žijí. Vývoj výzvy je částečně financován z veřjných projektů a částečně z členských příspěvků organizace. Na jeho chodu pracuje tým nadšenců za minimum peněz a někteří dokonce bez nároku na honorář. Rádi bychom výzvu stále vylepšovali a pomohli v pohybu i dětem, vylepšili aplikaci apod. Vize je velká, ale bohužel finanční zdroje zatím takový rozlet neumožňují.

Kdyby ve Výzvě 10K vznikl nějaký přebytek financí, byl by investován do aktivit Partnerství pro městskou mobilitu. Tato nezisková organizace již dlouhou dobu spolupracuje s městy na tvorbě příjemných míst pro život. Šíří know how týkající se kvality veřejného prostranství a udržitelné mobility. Jedná s ministerstvy a obcemi a snaží se o to, aby se jejich pozornost otočila zpátky k lidem, k prostředí, ve kterém žijí, a na zvyšování kvality jejich života.

Proto závěrem ještě jednou díky všem městům, které jsou členy Partnerství a všem vám, kdo jste se rozhodil podpořit právě nás přes portál Darujme.cz. Díky každé firmě, která se rozhodla stát se naším partnerem a podpořit nás nejen v podobě odměn pro vás, ale také finančně. Díky každé firmě, které zaplatila startovné v naší firemní výzvě i přesto, že se částka může zdát přemrštěná ve vztahu k počtu jejich zaměstnanců. Protože přece nejde o to, že si kupují teambuilding, ale o to, že podporují pohyb, hodnoty a kvalitu veřejného prostranství.

Přejí krásný zbytek výzvy a nezapomeňte, že motivace a radost nepramení z výzvy, ale z vašeho srdce. 

 

Aktuality

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři

Spolupracujeme