Den stromů je u nás v říjnu. Je tomu tak i jinde?

Autor: Roman
20/10/2022

Při svých vycházkách přírodou či městskými parky si můžete jako každý rok znovu ověřit, jak u nás od půlky října bývají stromy krásné a mnohé z nich doslova hrají všemi barvami. To je i jeden z důvodů, proč právě na tuto dobu v Česku připadá Den stromů, a to konkrétně na 20. října.

Den stromů se slaví ve více než 40 zemích celého světa. Jeho zvláštností je, že na rozdíl od naprosté většiny jiných svátků se jeho datum v jednotlivých zemích liší, a to podle klimatických podmínek a doby vhodné k jejich výsadbě. A právě to je další dobrý důvod pro „český termín“ – druhá půle října je totiž v mnoha lokalitách České republiky k sázení stromů velmi příhodná.

Původně se však u nás Den stromů slavil v  období, kdy se po dlouhé zimě příroda probouzí k životu. „Svaz spolků okrašlovacích“ ho poprvé ve velkém prosadil počátkem dubna 1906, kdy se konal v desítkách českých a moravských obcí a měst… Tradice byla přerušena válkou a totalitou. Obnovena – už v novém, říjnovém termínu – byla až v roce 2000 na popud bývalého ředitele Botanické zahrady Univerzity Karlovy Václava Větvičky a dřevosochaře Martina Patřičného.

V současné době se Den stromů slaví 20. října nejen v České republice, ale i v Polsku a na Slovensku, a lze ho tedy vnímat jako středoevropský. A jak je tomu jinde?

Například v Německu Den stromů slaví v dubnu, ve Velké Británii připadá Národní týden stromů na začátek sázecí sezóny v listopadu, v balkánských zemích mají většinou na jaře Den stromů a na podzim ještě zalesňovací týden. Příklady ze vzdálených zemí: V Brazílii se Den stromů slaví v červnu, v Mexiku v červenci a v Portoriku poslední pátek v září. V Japonsku je to většinou na konci dubna a v Číně v březnu. V Izraeli mají Den stromů obvykle v lednu a na Novém Zélandu 5. července – tedy současně se Světovým dnem životního prostředí. V USA slaví Národní den stromů poslední pátek v dubnu; přitom je zajímavé, že původní pevný termín 22. dubna se později stal mezinárodním Dnem Země.

Ale dost faktografie! To nejdůležitější na Dnu stromů totiž je, že vzdává hold velké estetické , psychologické i hospodářské hodnotě stromů a lesů, které ještě násobí schopnost ukládat obrovská kvanta uhlíku ze vzdušného CO2. Péče o stromy a jejich nová výsadba tím podstatně napomáhají v boji proti globálním změnám klimatu.

Při tvorbě tohoto článku bylo čerpáno ze zdrojů: Pražské stromy, Wikipedie

Aktuality

Generální partneři

Hlavní mediální partner

Hlavní partneři

Mediální partneři