Mistrovo mistrovské okénko - Díl devátý - Šílené běžecké výzvy spojené s pohybem

Autor: mistr
29/08/2022

Po delším odmlčení vám přináším další rozhovor. Tento je zvláštní tím, že je sice veden s jednou osobou kterou je Eva Stojaspalová (ve skupině známou jako Evelína), ale nebudeme se bavit vyloženě o ní, ale o velké skupině lidí, které je součástí. Jedná se totiž o FB skupinu Šílené běžecké výzvy spojené s pohybem, která má v době našeho rozhovoru 1613 členů a je pořádně aktivní.Ahoj Evi, řekni nám napřed prosím něco o sobě.

Ahoj, Jirko. Teď jsi mě tedy zaskočil :-) Na mě není nic zvláštního :-) Prostě obyčejná holka, máma od dvou dětí, co si zamilovala pohyb, zejména tedy chůzi a běh. A shodou okolností je taky správce jedné šílené facebookové skupiny. Jo, a mým poznávacím znamením je rtěnka a hrnek kafe v ruce :-)

V úterý 23.srpna mi od tebe přistál ve schránce mail : Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak postupovat při registraci na říjnovou výzvu. Jsme běžecká skupina, která je na nohou téměř od rána do večera a rádi bychom se registrovali jako tým. Bohužel, aktuálně je maximální počet v týmu 10 a nás by bylo třeba 50. Můžete nám, prosím, poradit, jak postupovat? Po jeho přečtení jsem si hned řekl, to by mohlo být zajímavé a tak jsme se spolu spojili telefonicky a ač jsem tě nepotěšil svou odpovědí, že to možné není, nastalo na stránce vaší skupiny doslova šílenství. Víš asi co mám na mysli že?

Myslíš zřejmě příspěvek, ve kterém jsme členy naší skupiny vyzvali k tvorbě týmů pro říjnovou výzvu 10.000 kroků. A to jsem nás ještě docela podcenila, že? Nicméně, já tě upozorňovala, že jsme blázni a šílenci. A tak ses přesvědčil sám.

Ano přesně ten. Spustili jste ho v 9:00 a za hodinu a půl bylo u něj skoro 100 komentářů a já měl při jejich čtení neustále záchvaty smíchu a říkal si, jak je možné, že mi vaše skupinka zůstala tak dlouho utajená. Prozraď nám, kolik máte momentálně připravených týmů a kolik z nich je už plně obsazených?

Aktuálně máme kompletně postavených 31 týmů po 10 lidech, další 4 se postupně plní. Momentálně se nás do výzvy chystá 327, ale mění se to prakticky z hodiny na hodinu, takže zítra ta situace může být zase úplně jiná.

To je neskutečné, jsem zvědavý, kam až se může počet účastníků z vaší skupinky vyšplhat. Jen pro zajímavost TOP 10 měst v dubnové výzvě 2022 (podle počtu účastníků) : Olomouc (613), Krnov (503) Prostějov (444), Turnov (335), České Budějovice (276), Zábřeh na Moravě (257), Dobříš (248), Brno (239), Bruntál (199) a Slaný(198). Kam až si troufáte vystoupat v tomto porovnání?

Až ke hvězdám! Na začátku jsem si říkali, že postavit 20 týmů by bylo fajn a 25 pecka. Číslo 30 jsme měli maličko v záloze, ale to šílenství, které panuje pod přihlašovacím příspěvkem, to předčilo veškerá naše očekávání. Být mezi Prostějovem a Turnovem by nebyla vůbec špatná pozice!

Vím, že je ve vaší skupince více správců, zajímalo by mne, kdo je tím, kdo to celé založil a rád bych mu složil hlubokou poklonu. Mít za 33 týdnů od založení přes 1600 členů je nádhera.

Ano, naše skupina má několik správců a moderátorů. Přeci jen, jsme již docela velká skupina a ukočírovat takovou partu bláznů a šílenců potřebuje víc očí, víc rukou a víc klávesnic :-) Nicméně, tuhle myšlenku zrealizoval náš Alda Ženíšek. Člověk, který vymýšlí jednu bláznivou výzvu za druhou a snaží se dělat pohyb pro ostatní zábavnější a pestřejší, tak aby je pohyb bavil a nebrali jej jako nutné zlo.

Pár z nás se potkalo ve skupině „Rozběhni se z chůze“, kterou má Eda Kožušník se svým projektem „Prostě běž“ a díky němu se mnozí z nás rozběhli z chůze a začali opravdu poctivě běhat a hýbat se.

Mnohé z nás běh pohltil, ale na druhou stranu nejsme úplně na strohé statistky – kolik km, za jak dlouho, v jakém tempu. Máme rádi legraci a zábavu, takže se začaly vymýšlet různé výzvy a v tehdejší skupině už na to nebyl prostor.

Tak se Alda rozhodl, že si založí skupinu vlastní. A jak to dopadlo, jsi teď sám svědkem. Je nás přes 1600 členů, potkáváme se nejen na závodech, ale i v osobním životě, plánujeme společné akce. Byli jsme společně na víkend v Miloticích nebo na Mácháči, teď přes prázdniny byla spousta lidí z naší skupiny na společném výstupu na Sněžku kouknout na východ slunce nebo se nás parta domluví a jdeme si užít nějaký koncert. Zrovna tento víkend se potkalo několik běžeckých akcí, třeba NeonRun v Prace, RunTour v Karlových Varech nebo Supp Store Run v Napajedlech. A všude od nás někdo byl, lidi se potkávali, smáli se spolu, běželi, krása to sledovat. Je to prostě úžasné, jak fungujeme. Za sebe musím říct, že jsem podobnou souhru a souznění ještě nezažila.

Když jsme se spolu bavili poprvé (ve středu dopoledne), povídala jsi mi o účasti vaší skupinky na běhu MORAVA RUN, řekni našim účastníkům o tom, jak to probíhalo.

MoravaRun je 270 km dlouhý štafetový závod rozdělený do 30 úseků. Běží se z Dolní Moravy a končí se v Lanžhotě. Trať je to nádherná, Litovelské Pomoraví je pastva pro oči a trasa kolem Baťova kanálu taky. Jen to celé byl tak trošku trošku punk. Nerada bych házela špínu na organizátora akce, ale je pravda, že po organizační stránce se závod moc nevydařil (špatné či nedostatečné značení, nefunkční tracking GPS štafet či téměř prázdný cíl pro pár posledních týmů). Nutno ovšem podotknout, že o co více rezerv měl závod po této stránce, tak o to více jsme si to užívali! Mnozí z nás si sáhli na dno, téměř bez spánku, promočení, ale tolik smíchu, radosti a lásky! To jsem u žádné jiné předávky neviděla. A vlastně ty předávky právě na MR nás krásně vystihly – běháme pro radost a s radostí!

Ve vaší skupince to opravdu žije, za těch pár dní nestačím valit oči. Jediné co jsem pochopil , teda doufám, je to, že pokud si člen(ka) skupiny koupí nové boty na běhání, tak se vyfotí jen s nimi, ale pak jsem něco viděl s pohledy a tomu nerozumím.

No to sis měl co vybrat za výzvu (hurónský smích). To je jedna z našich recesí. Chodci a běžci potřebují boty, že ano? A každý takový sportovec se svými botami rád pochlubí. A když už to má být pastva pro oči, tak ať je pořádná :-)

Jirko, kdy jsi naposledy dostal pohled? Ideálně ten klasický, psaný rukou? Mnozí z nás několik let. A tak jsme v rámci výzvy o Velikonocích vymysleli poslat někomu velikonoční pozdrav. A tak se nám ty pohledy zalíbily, že si navzájem děláme radost do teď. Lidé ve skupince si posílají pohledy ze svých měst a obcí, z prázdninových výletů nebo společných akcí tomu, kdo se nemohl účástnit. Když nám dáš adresu, také ti nějaký pošleme, jestli chceš.

Děkuji za prima rozhovor, těším se na to, jak nám zboříte 1.září systém při registraci a na to, kolik vás doopravdy bude.

Mr.


Aktuality

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři

Spolupracujeme