Mistrovo mistrovské okénko - Díl osmý - Běhá celá rodina

Autor: mistr
08/03/2022

Můj dnešní rozhovor se od stejně jako ten minulý liší od těch předchozích tím, že se jeho aktérky našich předchozích výzev nezúčastnily a v dubnu je tedy čeká premiéra. Jsou to vlastně takové první dvě vlaštovky mého plánu přivést do výzvy profesionální sportovce, které by za standartních podmínek valná většina z nás neměla šanci porazit, ale kouzelná moc indexu BMI a koeficientu stáří dělá velké divy. Jsem šťastný, že se do dubnové výzvy zapojí ta krásnější polovička rodiny Stewartových maminka Miriam (Mia) a dcera Moira. Dámy vítejte mezi námi.Ahoj Mio a Moiro, jsem moc rád, že jste mi nedaly košem a rozhodly jste se přihlásit do naší výzvy a to přesto, že jsem vám oběma hned na začátku nastínil, že díky speciálnímu způsobu bodování jste předem bez šance na přední umístění. Můžete mi prozradit, co vás přesvědčilo se i přesto přihlásit?

(Mia) Líbí se nám výzvy. Těch virtuálních je teď hodně. A tahle je dost zajímavá. Každopádně je zřejmě víc motivující pro ty, kterým „pomůže“ index BMI a věkový koeficient. Moiře asi nepomůže nic, mně pomůže stařecký koeficient :o)))

Vzhledem k tomu, že jsem dříve taky na slušné úrovni běhával a o atletiku se hodně zajímal, takže jsem si všiml ve výsledcích nečesky znějícího jména Stewartová už u Mii a proto také vím, že jsi vyhrála jak MČR v silničním běhu na 10km v Běchovicích, tak i MČR v přespolním běhu či MČR v hale na 3000m, jen dráhou si nejsem tolik jistý. Kolik titulů celkem na MČR vlastně máš?

MČR hlavní kategorii v Běchovicích jsem nikdy nevyhrála, jen nějakou veteránskou kategorii, ale to už nevím, kterou. Pravděpodobně nějakou kolem 35 let, jak my ženy říkáme „po dětech“ :o)))). Za mé výkonnostní doby jsme měli MČR a MČSR. Ale po pravdě řečeno, kolik mám titulů MČR nevím, je to hrozně dávno. Na MČSR jsem se vždy pohybovala někde mezi 2. až 5. místem. Můj top výkonnosti jsem měla ve Spartě a tam zcela chybí jakákoliv tehdejší statistika. Naopak náš mateřský oddíl Spartak Praha 4, kam jsem se i vrátila, má úžasného statistika a máme perfektně vedené tabulky dlouho do historie. Tam se dají vyhledat i všechny moje žákovské a dorostenecké úlety do sektorů :o)))

Zřejmě by těch titulů bylo o trošku více, kdyby s tebou neběhala má velmi dobrá kamarádka a jedna z nejlepších našich běžkyň historie a v jejím případě vlastně stále i současnosti Petra Drajzajtlová-Kamínková.

S Petrou jsem se výkonnostně akorát míjela. Já jsem byla na sestupu a Petra na vzestupu. Ještě jsem s ní stihla běžet nějaký ten závod po narození dětí. Ale já jsem se po dětech sice udržovala, nedřela jsem však za každou cenu. Děti byly pro mne důležitější. Navíc jsme neměli hlídání.

Z médií vím, že jste se se svým manželem vynikajícícm skotským běžcem Eddiem Stewartem (mj 2x účastník MS v krosu) seznámili na závodech v italském Bolzanu. Musel za tebou Eddie dlouho běhat než jsi mu řekla ano nebo jsi vzhledem k těm jeho výkonům viděla, že je marné prchat a zas tak dlouho to netrvalo? Každopádně jste spolu už dlouho a tak musím konstatovat, že sis určitě nenaběhla.

S Eddiem jsme se seznámili za našeho předchozího režimu. Pak jsme si psali klasicky propiskou dopisy do obálky se známkou několik let. Po prolomení režimu přijel Eddie na dovolenou a až pak byla ruka v rukávu :o)

Musím říct, že Skotsko miluju. Byl jsem tam sice jen jednou v životě, když jsem tam jel jako trenér svého svěřence na MS v běhu do vrchu v Edinburghu (cca 1993-4) a byl jsem naprosto okouzlen místní krajinou. Běžel jsem tam i open závod a dodnes mám před očima, jak mě předbíhal nějaký starší muž ve skotské sukni. ???? Viděl jsem tam i skotskou svatbu, kdy měli oba sukni, ale hlavně si vzpomínám na netradiční ubytování. Neoficiální část výpravy (doprovod) ve které jsem byl i já spala v kostele. Byly tam pomocí paravanů vytvořené místnosti a v nich patrové postele a když ležíte na té horní posteli a nad vámi je strop nějakých 25 a více metrů, tak to jen tak nezažijete. Dole byla místnost s trofejemi z různých sportovních odvětví a kuchyňka. Když jsme tam byli, tak tam přišli nějací turisti, vytáhli si konzervy, uvařili jídlo, umyli po sobě nádobí a zase šli. Ale to jsem se nějak moc rozvykládal já. Pojďme zpátky k vaší ryze sportovní rodince. Vím, že spolu s Eddiem máte dvě děti Moiru a Gerrona a protože dáma má přednost pojďme se teď věnovat nejznámějšímu členu vaší rodiny Moiře. Ahoj Moiro, jaké je to mít křestní jméno, které nikdo jiný v ČR nemá a kdy slavíš svátek?

V ČR nejsem jediná. Vím o další mladé slečně, která nosí stejné křestní jméno jako já. A svátek slavím 5. listopadu se svojí mamkou na Miriam, i když si myslím, že to je ta nejmenší shoda jmen na který bych svátek v Česku mohla slavit..

Vím o tobě, že běháš víceméně to co tvá maminka, takže jak dráha, tak silnice i přespolní běhy a řekl bych, že kromě toho, že tvé osobní rekordy na všech tratích co běháš jsou lepší než u mamky, tak i těch titulů mistryně ČR máš už více, jestli se nepletu. A to se dá určitě říct, že se po slabších letech u nás blýská na lepší časy a tak se konkurence na běžeckých tratích zvýšila. Jsi ráda, že se máš s kým na domácí půdě hecovat?

Řekla bych, že běhám spíše méně to, co běhala mamka. Mamka byla přece jen na ty kratší tratě. Já se momentálně věnuji už těm opravdu dlouhým, které mamka nikdy neběhávala.. Co se týče konkurence jsem ráda, že tady v posledních letech vyrostla tak kvalitně. Určitě se navzájem všechny motivujeme a hecujeme k stále lepším výsledkům, kdybych tu běhala sama neměla bych co překonávat a koho předbíhat :D

Jaká je tvoje nejoblíbenější distance? A jaký máš cíl pro letošní rok?

Nejvíc mě určitě baví půlmaraton, myslím, že jsem se v něm opravdu našla a je mi šitý na míru. Jen je škoda, že to není oficiální trať a není na velkých akcích. Cíle jsou jasné každý rok, být o něco lepší jak loni. Takže se určitě upínám na posunutí osobáků na 10km, půlmaraton i maraton.

Tvoje mamka mi, když jsem jí poprvé vykládal o naší výzvě a hned dopředu ji řekl, že vám účast v této výzvě nemůže přinést ani finanční příspěvek ani místa na stupních vítězů, prozradila, že týdně naběháš i 200km. Já když jsem před cca 30 lety byl na vrcholu kariéry, jsem běhával tak 120-150km … za měsíc. Takže respekt a jsem fakt zvědavý, jak vysoko se dokážeš v naší výzvě s tím handicapem v podobě ideální postavy a mládí dostat. Rozhodně držím palce oběma, tobě i mamce.

200km není můj standart, za týden jsem se dostala na takové číslo jen dvakrát v kariéře. Řekla bych, že takový můj průměr je 160km - 170km za týden.

Tři členy vaší běžecké rodiny už jsme si představili, tak nám prosím něco řekni ještě o tom čtvrtém, o svém bratrovi Gerronovi. I v bratrově případě platí, že se jménem Gerron žije v ČR jen jeden člověk. Jméno Moira jsem si našel, že je jakousi obdobou Mary, tudíž u nás Marie, význam jména tvého bratra mi však není znám.

Brácha  je  o  tři  roky  mladší  jak  já.  Je to nadějný běžec, který  pořád v sobě nenašel potenciál,  který v něm je. Bohužel, je velmi často zraněný a pokaždé začíná od nuly. Takže je mnohem vášnivějším a talentovanějším hudebníkem. Sám si skládá své písničky a hudbu a vydává na všech streamovacích platformách (kdo by si chtěl poslechnout..). Přiznám se, že bráchovo jméno vůbec nevím ke kterému českému jmenu bych přirovnala.. Podle mě žádnou takovou obdobu u nás nemá.

Vím že tvůj bratr vyhrál v roce 2021 Mattoni půlmaraton v Olomouci. To je zatím jeho největší úspěch a nebo si on sám cení něčeho ještě více?

Myslím, že jeho největší úspěch bude 3. místo na Běchovicích v juniorech.

No musím říct, že mě trošičku mrzí, že se té naší dubnové výzvy neúčastníte v plné sestavě, že se vaši chlapi taky nepřidají, ale když mi Mia při našem prvním rozhovoru říkala, že Eddie nenosí rád chytré hodinky, tak jsem tušil, že nebudete kompletní. I tak jsem rád, že do toho jdete a třeba tou možností porazit vás někomu pomůžete změnit životní návyky a zlepšit jeho zdravotní stav. Díky.

My taky děkujeme za originální otázky. Eddie nemá rád hodinky vůbec. Pracuje rukama a překáží mu – chytré/nechytré :o))))

Miriam Stewartová (za svobodna Kautová)

5000m dráha - 17:18,80

10000m dráha - 36:00,03

10km silnice - 34:39

Moira Stewartová

5000m dráha - 15:49,79

10000m dráha - 32:57,51

půlmaraton - 1:11:08 (jednosměrný půlmaraton - 1:10:16)

maraton - 2:29:28

Aktuality
Dejte chůzi šanci a udělejte něco pro své zdraví.

Výzva 10 000 kroků Vám pomůže začít!

Registrovat se

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři

Spolupracujeme