Mistrovo mistrovské okénko - Díl sedmý - Zelená je tráva

Autor: mistr
02/03/2022

Mým dalším hostem je bývalý prvoligový fotbalista Aleš Škerle, který převážnou část své kariéry  strávil v dresu týmu FC Sigma Olomouc se kterým také oslavil největší úspěchy, když v sezóně 2011/12 vyhráli ve finále Poháru České pošty hraném v Plzni nad FC Sparta Praha 0:1 a v utkání Českého Superpoháru pak následně vyhráli na hřišti mistra FC Slovan Liberec 0:2 a získali tak i tuto trofej. Aleš už svoji hráčskou kariéru zakončil a momentálně působí ve stejném klubu jako obchodní manažer. Domluvili jsme si spolu schůzku a po ní a pár dalších telefonátech a mailech mě potěšil rozhodnutím zapojit FC Sigma Olomouc do naší výzvy.

Ahoj Aleši děkuji ti úvodem za tvou vstřícnost. Můžeš nám říci, co bylo oním pověstným jazýčkem na miskách vah, který rozhodl pro to, že se do naší výzvy oficiálně přidáte?

Ahoj, není vůbec zač. Tak rozhodování nebylo těžké, hlavně v této době, kdy byly veškeré sportovní aktivity potlačeny díky Coronaviru.

Máš už přesnou představu o tom kolik lidí a týmů se bude jednat?

Přesnou představu ještě nemáme, ale chtěli bychom určitě zapojit děti z mládežnických kategorií, které by měli ještě naši interní soutěž mezi sebou a trenéry mládeže a dále bychom chtěli, aby se zapojil někdo z kádru A-týmu, realizačního týmu, no a také někoho z vedení a sekretariátu klubu.

Když si zadám na internetu jméno Aleš Škerle, vyběhne mi u tebe mj. výška 188cm a váha 83kg. Jakou váhu bychom našli u obchodního manažera Aleše Škerleho? Aneb, jak jsi na tom s pohybem po ukončení aktivní kariéry?

(Smích) No tak prvně k té váze 83kg – tu jsem měl naposledy tak ve 20 letech což je asi možná první zadaná váha a od té doby to nikdo neaktualizoval. Když jsem končil s fotbalem, tak jsem měl 95kg a nyní jsem na 97kg, ale samozřejmě tím, jak se člověk přestane hýbat, tak se stavba těla mění. No a popravdě času na sportovní aktivity teď moc není, což samozřejmě není dobře a proto jsem rád, že je možnost účastnit se takovýchto aktivit.

Když jsme spolu seděli poprvé v tvé kanceláři, tak jsi mi říkal, že když bylo v Olomouci tuším reprezentační soustředění před zápasem, tak tvé kroky byly hodně přes 20000 nebo se snad pletu? A když pominu tvoji fotbalovou kariéru, jaký je tvůj největší sportovní výkon?

Jo to jsou takový pracovní půlmaratony. Během fotbalové kariery nebyl prostor na nějaké další sportovní výkony, které by stály za pozornost.

Naše výzva byla zpočátku zaměřená především na ty dříve narozené a pak na lidi s nadváhou, ale postupem času jsme pochopili, že je třeba dát ty správné pohybové návyky našim nejmenším. V televizních novinách nedávno proběhla reportáž o tom, že se rapidně snižuje členská základna ve všech sportovních oddílech a když se rozhlédneme kolem sebe a vidíme, že hřiště zejí prázdnotou, nikdo nekope na branku, nikdo nehází na koš, tak nám je z toho smutno. Jak se na tento problém díváš ty z pohledu svojí práce?

Řekl bych, že je to generační problém, který postihuje všechna odvětví sportů. Aktivních dětí stále ubývá a do budoucna to samozřejmě bude znamenat problém nejen pro sport, ale musíme si uvědomit, že nastane problém i na pracovním trhu. Pokud nebudou lidé zdraví, tak nebudou moci vykonávat svoji pracovní činnost a k tomu potřebujete být jak po psychické, tak fyzické stránce zdraví. A fyzickou činnost u počítače a stolu nenahradíte.

A jak to vidíš coby rodič svých školou povinných dětí? Pozn. Zde máme pro všechny rodiče, jejichž děti navštěvují ZŠ, dobrou zprávu, protože jsme nově do výzvy zařadili tzv Třídní výzvu, ve které spolu soutěží týmy tříd napříč celou naší republikou.

Pro děti ve školách tuto možnost určitě vítám. Může to pro ně být motivací porovnávat se mezi sebou. Děti jsou soutěživé, takže to pro ně může být ten správný impuls pro to, být trošku více aktivní, co se týká pohybu než doposud.

Děkuji ti za rozhovor, jsem rád, že můj oblíbený fotbalový tým byl ten první, který se do naší výzvy zapojuje a pevně doufám, že se přidají i další týmy a sportovci, které svým příkladem budou k pohybu motivovat nejen své fanoušky.

Mr.

Aktuality

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři

Spolupracujeme