Příběh Věročky z Prostějova

Autor: Ing. Magda Faltýnková
02/12/2021

VĚRA HÁJKOVÁ

Nejlepší prostějovská účastnice podzimní Výzvy 10 000 kroků zdolala jako jediná v našem městě magickou hranici 1 000 km, dokonce ji překonala o dalších 371 km!

V celorepublikovém umístění je paní Věra 2.nejlepší ženou. Obrovská gratulace.

Její výkon je tak neuvěřitelný, že jsme ji poprosili o sdílení svého příběhu. Chtěli jsme se dozvědět, jak je možné ujít takové množství kilometrů a co ji k tomu motivovalo, co jí pomáhalo a zda by do takové Výzvy šla znovu.

Zachytit ji v klidu je poměrně těžké, tak i její příběh vznikal za chůze????

Začneme tedy zhruba 2 roky zpátky, kdy měla paní Věra velké zdravotní problémy. Trápila ji bolest rukou. Absolvovala různá vyšetření, ale příčina bolesti nebyla nalezena. Následovaly rehabilitace i kapačky, ale její zdravotní stav se nelepšil, naopak. Tento stav se začal podepisovat i na psychice a v této době paní Věra skončila na ÚP.

Nakonec se po dlouhé době letos na jaře podařilo zjistit příčinu jejího problému a čekala ji operace ramene.

V květnu dostala chytré hodinky, což ji donutilo začít pro sebe něco dělat a začala právě chodit.

Ale operace v červenci bohužel utnula veškeré aktivity. Byla ji voperována vstřebatelná kotva a 3 týdny musela mít ruku v ortéze, v podstatě přilepenou k tělu bez jakékoliv možnosti pohybu ruky. Přidaly se bohužel další zdravotní komplikace, takže i rehabilitace byla odsunuta. Tím pádem byla pak pozdní rehabilitace velmi bolestivá.

V této době ji velmi podporovala kamarádka a přítel. Jak říká paní Věra: „Kamarádka mě donutila více chodit, řekla mi o akci 10 000 kroků a motivovala mě i s mým přítelem k pohybu, tak jsem se taky přihlásila. A pak už nešlo přestat, když jsem viděla, že jsem na předních příčkách akce, byla to pro mě velká motivace chodit a chodit. Prostě s jídlem roste chuť“

Překvapení ji čekalo i na rehabilitaci, neboť se díky pravidelnému pohybu ruka velmi dobře zotavila a dokonce i paní fyzioterapeutka byla spokojená, jak dobře ruka funguje.

Paní Věra měla ale předtím velký problém s jídlem, jedla velmi špatně, málo, někdy vůbec. Sama již nyní ví, že to bylo pro její tělo velmi špatné. Naštěstí i zde jí byl velkou oporou partner, a tak se i díky němu její jídelníček vylepšil a snaží se jíst pravidelně.

A jak je možné, že měla celý měsíc tolik času na chození? Paní Věra je prozatím v domácnosti, tudíž měla spoustu času na sebe. Celý tento volný čas v říjnu věnovala právě chození. Sama říká, že když šla dcerku doprovodit do školy, vzala to domů přes Plumlovskou přehradu. Cokoliv potřebovala zařídit – všude chodila celý den pěšky. Nejradši ale chodí do přírody, a říjnové slunečné počasí přímo vyzývalo k dlouhým procházkám v přírodě.

Na otázku, jak to fyzicky zvládla, odpověděla, že to samozřejmě moc bolelo, dcerka ji večer masírovala chodidla, přítel vařil večeře, během měsíce roztrhala dvoje boty. Ale šla by do toho znovu. A věří, že se jí určitě podaří najít i dobrou práci.

K chození ji totiž i nadále motivuje zlepšení jejího zdravotního stavu, i psychického. Dále obrovská podpora kamarádů a rodiny. 

Takže pokud člověk chce, dokáže opravdu i to, co se jiným zdá nemožné!


Aktuality
Dejte chůzi šanci a udělejte něco pro své zdraví.

Výzva 10 000 kroků Vám pomůže začít!

Registrovat se

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři

Spolupracujeme