Kolik, co a jak často pít? Pitný režim obestírají mýty

19/10/2021

Potřeba tekutin je individuální, a navíc záleží i na okolní teplotě, vlhkosti a dalších faktorech. Mezi ně samozřejmě patří i to, zda jsme na pěším výletě, oddáváme se běhu nebo jiné fyzické aktivitě. Obvyklé tvrzení, že bychom měli v průměru vypít nejméně 2 až 3 litry vody denně, tak vůbec nemusí platit.

KOLIK PÍT?

Možná vás to překvapí, ale podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) je denní dávka 2–3 litry pro většinu populace přehnaná. I když průměrný člověk opravdu potřebuje každý den doplnit cca dva a půl litru tekutin, zhruba jeden litr získá, aniž si to uvědomuje. Jde o metabolickou vodu a vodu přijímanou v potravě, takže na samotné vypití pak zbývá pouze cca 1,5 litru.

Generalizující tvrzení v této oblasti neplatí a držet se jich zuby nehty může i škodit. „Potřeba tekutin se může pohybovat od méně než jednoho litru za den (u člověka se sedavým zaměstnáním, který konzumuje převážně zeleninová, obilninová a luštěninová jídla s nízkým obsahem soli) až po několik litrů za den (u člověka, který konzumuje příliš slanou i sladkou stravu s malým obsahem tekutin a vysokým obsahem energie a fyzicky intenzivně pracuje, sportuje nebo se pohybuje v horkém prostředí). U druhé kategorie pak může denní potřeba přesáhnout třeba i pět litrů“, vysvětluje na stránkách SZÚ MUDr. František Kožíšek. 

CO (NE)PÍT?

Základem pitného režimu by měla být voda – pitná z kohoutku, studny nebo i balená. Vhodné jsou také přírodní minerální vody, ovšem pouze s nižší mineralizací, slabé bylinné, zelené a ovocné čaje, slabý  černý  čaj, ředěné ovocné džusy, neslazené ovocné a zeleninové šťávy

Omezit byste měli sladké nápoje – jsou to kalorické bomby, a navíc podporují pocit žízně. Pro doplnění tekutin nejsou příliš vhodné ani perlivé vody sycené oxidem uhličitým. Nejen že nejsou zdravé, ale nelze jich ani vypít moc najednou a mají močopudné účinky. Pokud jde o to poslední, stejně jsou na tom také kofeinové a alkoholické nápoje. Káva by se měla ideálně zapíjet sklenicí vody. 

Sportovci nebo pracovníci náročných profesí mohou do pitného režimu zařadit i iontové, energetické či proteinové nápoje. Pro většinu lidí je však jejich konzumace zbytečná a ve větším množství může být i škodlivá.

A ŘÍZNÝ MOK S BÍLOU ČEPICÍ?

Na to, zda je pivo možné považovat za součást pitného režimu, nemají odborníci jednotný názor. Někteří radí vyhýbat se pivu (a obecně alkoholickým nápojům) úplně. Kromě alkoholu vadí i vysoká energetická hodnota, pivo tělo zatěžuje.

Na stránkách SZÚ se uvádí, že alkoholické nápoje (včetně piva) není možné započítávat do pitného režimu, „mohou být pouze chuťovým doplňkem stravy.“ Ani zdravý dospělý člověk by však neměl vypít denně víc než 0,5 litru piva nebo 0,2 litru vína.

A například profesor MUDr. Vladimír Teplan, mj. dlouholetý přednosta kliniky nefrologie IKEM (nefrologie se zabývá diagnózou a léčbou ledvin, jejich transplantací a dialýzou) pro Radiožurnál Českého rozhlasu uvedl, že z hlediska pitného režimu ani pivo není špatné… „Je to nápoj harmonický, kterým zvýšíte příjem elektrolytů, ale také energie.“ Sám si ho proto čas od času dopřeje.

Takže si z toho vyberte.

JAK ČASTO PÍT?

Pijte už od rána – začít můžete sklenicí vody, protože čaj (a tím spíš káva) nestačí nahradit noční úbytek vody. Spotřebu tekutin regulujte podle aktuální zátěže a potřeby často a po malých doušcích. Nedoporučuje se pít větší množství tekutiny najednou, protože ho organismus není schopen využít a voda odchází z těla ven.

Nečekejte až na pocit žízně. Nastupuje totiž pozdě, až když začíná dehydratace, která podstatně snižuje výkon. Pocit žízně se navíc zmenšuje s rostoucím věkem.

SEČTENO A PODTRŽENO...

Kolik toho máte každý den přesně vypít, se od nás nedozvíte. Každý si musí sám najít množství, které mu vyhovuje, třeba i v rozporu se „zaručenými pravdami“ známých či populárních webovek. Člověk přijímá slušné množství vody i v tuhé stravě, a tak doporučujeme v neaktivních dnech začít hledání své optimální denní dávky spíš na nižších hodnotách.

Na své výšlapy si však určitě do batůžku přibalte i lahev vody nebo jiného vhodného nápoje. Námaha a pocení ztrátu tekutin urychluje a to bez jejich doplňování vede k rychlému snižování výkonu!

Aktuality

Generální partneři

Hlavní mediální partner

Hlavní partneři

Mediální partneři