Nordic Walking

07/03/2021

Nordic Walking neboli „severská chůze“ je chůze se speciálními chodeckými holemi. Kolébkou severské chůze je Finsko a její kořeny sahají do 30.let 20.století, kdy se hole začínají využívat v letní přípravě běžkařů. Dnes je Nordic Walking velmi populárním způsobem dynamické chůze.

Pokud by vás zajímala cesta vzniku Nordic Walking podrobněji, doporučujeme k přečtení článek Historie Nordic Walking.   

Pojďme se ale společně podívat na to, co to Nordic Walking vůbec je.

Jde o pohybovou aktivitu, kerá nabízí velice efektivní a poměrně snadnou cestu ke zdokonalení fyzické kondice bez ohledu na věk, pohlaví nebo tělesnou zdatnost. Nordic Walking může být vykonáván každým, kdo se chce hýbat a udělat něco pro své zdraví příjemným způsobem na čerstvém vzduchu. I lidé se zdravotním omezením mohou Nordic Walking bez problému provozovat.

Tato zdraví prospěšná pohybová aktivita klade značné nároky na správné zvládnutí základní techniky, které je podmínkou její bezpečnosti a efektivity.

Jedná se o pohybovou činnost, při níž jedinec zapojí celé tělo. Při správném technickém provedení upravuje Nordic Walking držení těla s vyšší intenzitou zapojení jeho horní části. Přičemž se snižuje svalové napětí a vnímání bolesti v oblasti krku i ramen a významně zlepšuje postranní ohebnost bederní, hrudní i krční páteře. 

Z uvedených důvodů je možno zvážit využití Nordic Walking při rehabilitaci u řady onemocnění pohybového systému nebo poúrazových stavů. Pacientům, u kterých je intenzita cvičení limitována problémy s pohybovým ústrojím, např. dolních končetin, může využití Nordic Walking zvýšit terapeutický efekt.

V České republice se mnoho jedinců domnívá, že Nordic Walking je pohybem pouze pro starší a obézní osoby, které již nemohou běhat či špatně chodí a hole jsou tak pomůckou k udržení stability. Opak je pravdou! Vlivem zapojení horní poloviny těla pomocí holí dochází při chůzi s nimi k mobilizaci velkého počtu svalů a tím ke zvýšení celkového energetického výdeje. Nordic Walking je proto ideální pohybovou aktivitou nejen z tohoto důvodu, ale také díky šetrnému namáhání kloubů a svalových úponů.

I vrcholoví sportovci používají hole při tréninku. Např. běžci na lyžích vykonávají náročnější pohybovou aktivitu s holemi, tzv. imitační cvičení. Imitace (lyžařská chůze nebo lyžařské skoky v různých modifikacích) jsou tréninkovými metodami lyžařů běžců, které se provozují již od roku 1930. Jedná se o pohybová cvičení, která napodobují (imitují) lyžařské pohyby. Před nástupem kolečkových lyží byla tato cvičení v průběhu letní přípravy běžců na lyžích prakticky jedinou komplexní metodou pro rozvoj silové vytrvalosti. Zvýraznění odrazu nohou při chůzi či běhu v terénu jsou i dnes jednou z hlavních metod pro celé období letní přípravy.

Je zřejmé, že Nordic Walking může mít při špatném technickém provedení i negativní vliv na pohybový systém. Mohli bychom se setkat s přetížením ramenního pletence, krční páteře či kolenních kloubů nebo s přetížením hrudní a bederní páteře.

…Proto je důležité naučit se správnou techniku chůze s holemi či imitačních cvičení pod vedením vyškoleného instruktora!

Nordic Walking je

  • zábavnou, efektivní a finančně dostupnou pohybovou aktivitou
  • jedinečnou pohybovou aktivitou možnou vykonávat ve všech čtyřech ročních obdobích
  • vhodnou pohybovou aktivitou pro téměř všechny věkové a výkonnostní skupiny, od zdatných sportovců až po rekonvalescenty
  • individuální i skupinovou pohybovou aktivitou
  • kondiční aktivitou provozovanou venku na čerstvém vzduchu v přírodě (i ve městech v městských parcích)
  • zdraví prospěšnou pohybovou aktivitou (tzn. jedinečným prostředkem ke snižování nadváhy, zvyšování fyzické kondice, zlepšení držení těla, úlevě bolestí zad, aj.)
  • nepoměrně efektivnější a příjemnější pohybovou aktivitou než běžná (svižná) chůze
  • pohybovou aktivitou, během které je zapojeno až 90 % svalů celého těla
  • pohybovou aktivitou, která pozitivně ovlivňuje psychiku člověka, umožňuje lepší zvládnutí stresu, uvolňuje psychické napětí a odpoutává od starostí každodenního života

Více informací a zajímavých článků k tématu Nordic Walking najdete na webových stránkách Českomoravské federace Nordic Walking 

 Nordic Walking ženy na procházce

Aktuality

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři

Spolupracujeme