Zdraví začíná od nohou, tvrdí lékařka Marie Součková

02/09/2022

Už za dva týdny začne říjnová výzva 10 000 kroků ke zdraví a registrace účastníků jsou v plném proudu. Je proto vhodný čas se seznámit s tím, jaká rizika našim dolním končetinám vlastně hrozí, jak se jim vyhnout a jak o nohy správně pečovat. Problematikou vás provede ambasadorka našeho projektu MUDr. Marie Součková.

Lékařka Marie Součková, která je primářkou Lékařského podiatrického centra v Praze a viceprezidentkou České podiatrické společnosti, se kromě své vlastní práce věnuje také popularizaci tématu v médiích a na svém blogu. Ten si můžete otevřít na stránkách www.ortopediesouckova.com. Dnes přinášíme informace, rady a tipy z článku „Zdraví začíná od nohou", který vyšel v týdeníku Květy.

Víc než polovina lidí má vadu

Nohy jsou po srdci druhý nejvíce zatěžovaný orgán. Chováme se k nim ale často macešsky. Nedopřáváme jim takovou péči, jakou si zaslouží, vězníme je v obuvi, která je mnohdy deformuje, málo chodíme… Problémy, které si tím způsobujeme, se mohou projevit kdekoli jinde v našem těle. V lidském těle totiž všechno souvisí se vším. „Potíže, které mají příčinu v poruše funkce nohy, se dají snadno zaměnit. Přetěžování, zvláště jednostranné, vede nejen ke změně funkce nohy a jejího tvaru, ale rovněž například k bolestivosti bérců, kolen, zad, hlavy, zubů apod. Na mnoha problémech se podepisuje i špatné obutí – malá, úzká obuv, nevhodná výška podpatku atd.,“ říká MUDr. Součková.

Noha je důležitá nejen jako stabilizátor lidského těla, ale správně nastavená klenba tlumí otřesy, čímž chrání naše klouby a páteř.  Právě změna klenby je velmi častým problémem, se kterým se lékařka ve své ordinaci setkává. „Dále jsou to deformity prstců, hlavně palců – takzvané halluxy (vbočené palce), zarůstající nehty, otlaky, bolesti pat, bolesti v předonoží, stavy po úrazech.“

Podle německého institutu bot 82 procent lidí nosí špatnou obuv! Vybíráme si ji zejména podle designu, nákupu věnujeme málo času, problémem je i neschopnost mnohých prodavačů fundovaně poradit. Výsledkem je, že až 60 procent dospělých má nějakou vadu nohy.

Špatně padnoucí bota se může hned projevit tím, že nás bolí nohy i po kratší procházce. Vážnější problémy se ale ukážou až po čase. „Například pravidelné nošení vysokých podpatků u žen vede k přetížení předonoží, rozšíření v přední části nohy, deformitám palců, drápovitému nebo kladívkovému postavení ostatních prstců s otlaky na chodidle i v oblasti deformit, které jsou hodně bolestivé. Navíc se mění postavení v nártu, chodidlo se stává nestabilním, mění se zátěž v koleni, v kyčli a prohlubuje se zakřivení v bederní páteři.“

Vybrat správnou botu je věda

Správná bota nemá být ani malá, ani velká, ani úzká, ani příliš široká. Malá a úzká deformuje chodidlo, větší se může vyzouvat, což vede k tomu, že nohu křečovitě svíráme, abychom botu udrželi, a to se negativně projevuje na našich kloubech. Tvrdá podrážka nám neumožňuje chodidlem hýbat atd.

Nelze také spoléhat na to, že máme určité číslo boty a to budeme kupovat u  každého výrobce. Každá značka může mít velikost trochu jinou, vždy je třeba obuv pořádně vyzkoušet a nebát se koupit i zcela jiné číslo. V případě nákupu přes internet je to vždy trochu loterie – důležité je nohu řádně přeměřit, hlavně po obdržení zboží vyzkoušet a případně rychle vrátit.

Věnovat náležitou pozornost výběru boty je namístě už u dětí. Varující jsou výsledky výzkumu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, podle něhož se 99 procent dětí rodí se zdravýma nohama, ovšem již 30 procent prvňáčků je má poškozené!

Barefoot a naboso: Je to správná cesta?

Mnoho lidí si dnes oblíbilo tzv. barefoot obuv („barefoot“ znamená bosá noha). Tyto boty chodidla co nejméně omezují, jsou dostatečně široké v prstní části, měkké, bez podpatku, s rovnou stélkou bez tvarované klenby, s velice flexibilní podrážkou, která umožňuje cítit povrch… Někteří v ní spatřují tu správnou cestu pro naše zdravé nohy, jiní ortopedové a podiatři ji zatracují.

„Barefoot obuv vidím z mého pohledu jako ochranu před zevním prostředím, kdy se člověk, který ji nosí, bojí v přírodním terénu vyzout. Co se týká dětí – pokud má zdravá chodidla, nemá flexibilní plochou nohu a bude mít tuto obuv na chůzi v přírodním prostředí, pak nemám námitek,“ říká Marie Součková. Ihned však doplňuje, že tato obuv není absolutně vhodná pro osoby s uvolněným vazivem (hypermobilitou), pro diabetiky, revmatiky, u těžkých deformit nohou a také není určena pro chození po asfaltových a betonových površích, protože netlumí nárazy.

(Pozn.: Partnerem Výzvy 10 000 kroků je portál naboso.cz, který se věnuje bosé chůzi, chůzi v barefoot obuvi a nabízí také užitečné doplňky. Připravujeme rozhovor.)

Lékařka osobně dává přednost „úplně“ bosé chůzi. Ta je zcela jiná než v klasické obuvi: „Bosá chůze je pro člověka z vývojového hlediska přirozená, protože chodidla byla uzpůsobena chůzi. Jejich základní funkcí mimo jiné je, že nám umožňuje nejen se pohybovat, ale také prostřednictvím smyslových receptorů na ploskách získávat mnoho informací o povrchu, po kterém se pohybujeme.“ MUDr. Součková dále konstatuje, že málo chodíme, což je špatné. „Chůze vede ke zlepšení svalové činnosti, zlepšení prokrvení, snížení otoků, zvýšení celkové kondice a také k redukci váhy. Bosá chůze skýtá otužování, dává chodidlům svobodu, noha není upnuta v obuvi, ale není všelékem pro každého. Rozhodně není vhodná například pro diabetiky.“

Dobrá zpráva na závěr

Dobré je, že na nápravu není nikdy pozdě. „Je třeba zvážit všechny faktory a  mít hlavně vůli něco pro sebe udělat. Nic není zadarmo,“ zdůrazňuje Marie Součková. Mnoho funkčních poruch lze odstranit vhodným cvičením, správnou obuví nebo stélkou. Také je třeba pamatovat na pravidelnou denní péči o nohy – řádně omýt a vysušit, ošetřit hydratačním krémem, ideálně promasírovat. Jednou začas si naordinovat pedikúru. Nepodceňovat puchýře, otlaky a drobná poranění. „Objeví-li se bolesti, otoky, neváhejte a  vyhledejte raději dříve než později odborníka – nejlépe lékaře podiatra, který je specialistou na problémy s nohama,“ uzavírá Marie Součková. 

Kopii článku uveřejněného v Květech si můžete otevřít na lékařčině blogu ZDE. Oproti naší zkrácené verzi v něm najdete i spoustu informací a rad, jak postupovat v péči o nohy vašich dětí.

Aktuality

Generální partneři

Hlavní mediální partner

Hlavní partneři

Mediální partneři