Bezpečné kroky

27/04/2021

V České republice žije více jak 70 % lidí ve městech a co si budeme říkat, s velkou pravděpodobností i více jak 70 % účastníků naší výzvy budou obyvatelé (velko/malo) měst. Dalo by se tedy předpokládat, že i větší část kroků bude uskutečněna v městském prostředí.

Mezitím co v lese nebo mezi poli lze příjemně relaxovat, vypnout hlavu a nechat se vést intuicí ve městě platí zcela jiná pravidla. Musíte být pozorní a vnímaví. Pokud se pohybujete běžnou chůzí nebo běžíte, tlačíte kočárek nebo vozík apod. platí pro vás navíc zákonná pravidla pro pohyb na pozemních komunikacích.   

Chodec je nejzranitelnějším účastníkem silničního provozu. Je dobré to vědět a snažit se předcházet případným kolizím.

Zásadou číslo jedna je Vidět a být viděn! To že vidíte přijíždějící vozidlo neznamená, že řidič vidí vás. Jen obyčejný reflexní prvek na oblečení zvyšuje viditelnost ve tmě až na dvě stě metrů. Ošemetné podmínky z hlediska viditelnosti bývají v době smrákání nebo rozbřesku, v sychravém počasí, mlze ale i v ostrém sluníčku, které je nízko nad obzorem.

Na jakou vzdálenost a při jakých podmínkách jdou vidět různé barvy se můžete podívat v interaktivní APLIKACI VIDITELNOST.

K chůzi využívejte chodník nebo stezku pro chodce, kde chodník chybí nebo je neschůdný choďte po levé krajnici nebo co nejblíže k levému okraji. Pokud můžete, využijte k přecházení vozovky přechod pro chodce, místo pro přecházení nebo vhodná místa tak, abyste byli pro řidiče včas vidět.  Nezapomeňte, že ani na přechodu nemáte absolutní přednost a nevstupujte do vozovky bezprostředně před blížícím se vozidlem. Tramvaji musíte dát přednost naopak vždy vy!

Na začátku textu bylo uvedeno, že byste měli být vnímaví, což znamená dívat se i poslouchat. Např. tím, že si uši zacpete sluchátky, ztrácíte důležitý vjem, který vám pomáhá vyhodnocovat situaci kolem vás. Čtením nebo psaním zpráv v telefonu při chůzi naopak ztrácíte schopnost vidět a sledovat co se okolo vás děje. Dívejte se na ostatní chodce, řidiče aut, jízdních kol a dalších dopravních prostředků. Jejich výraz nebo gesta vám často napoví co udělají v nadcházejících minutách, zda vám dávají přednost nebo vás naopak vůbec nevidí.  A nezapomínejte, že i chodec musí umožnit průjezd vozidlům IZS, a i když mu svítí na přechodu zelený panáček nesmí vstoupit do vozovky.

Závěrem už jen prosba, chovejte se k sobě navzájem ohleduplně a s respektem.

Článek vychází z podkladů BESIP www.ibesip.cz


DALŠÍ TEMATICKÁ VIDEA, ODKAZY A MATERIÁLY

  • Video: Buďte k sobě ohleduplní aneb parcour v Praze (Čistou stopou Prahou)
  • Video: Stezky - jaké jsou druhy stezek, jak jsou označeny a pro koho jsou určeny (Čistou stopou Prahou) 

Máte nějaké další tipy na zajímavé materiály k tématu bezpečnosti chodců? Napište nám o nich na info@desettisickroku.cz 

Aktuality

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři

Spolupracujeme