Jak změřit svůj krok

01/03/2021

Deset tisíc kroků, to zní báječně! Ale co si pod tím představit? Jaká je to vzdálenost?

Obecně by se dalo říct, že jeden krok dospělého člověka je dlouhý třičtvrtě metru. To by znamenalo, že 10 000 kroků odpovídá zhruba 7,5 km. S tímto zjednodušeným propočtem ve výzvě pracujeme a dosažení sedmi a půl kilometru v rámci jednoho dne odměňujeme bodovým bonusem.

Jistě ale tušíte, že tak jednoduché to s tou délkou kroku není. Tak jako není každý člověk stejný, liší se i délka jejich kroků. Vědět, jak dlouhý je právě ten váš se hodí. Jednak uspokojíte svou přirozenou zvědavost a pak některá počítací zařízení tuto informaci vyžadují, aby vaši ujitou vzdálenost odhadly co nejpřesněji.

JAK TEDY NA TO? 

První věc, kterou musíte vědět je, že délka kroku je vzdálenost mezi palcem (patou) jedné nohy a palcem (patou) druhé nohy, když uděláte krok.  

1. Najděte si relativně rovný úsek, u kterého si změříte vzdálenost. Pak ho projděte svou obvyklou chůzí a počítejte si kroky. Úsek v metrech vydělte počtem ujitých kroků a dostanete průměrnou velikost jednoho kroku.

2. Předchozí metodu můžete zkusit i opačně. Určete si na zemi nějaký bod, pak kousek couvněte (aby se váš krok stabilizoval) a běžte směrem ke značce. Jakmile u ní budete, udělejte deset kroků. Jakmile uděláte desátý krok, nakreslete na zem druhou značku. Následně změřte vzdálenost mezi značkami a vydělte deseti.

 

3. Další možná metoda je založena na vizualizaci jednotlivých kroků.

  • Suchá varianta – najděte si větší plochu s pískem nebo hlínou (třeba než na jaře osázíte záhon). Tuto plochu přejděte volným krokem a změřte délku jednotlivých kroků. Využít pak můžete buďto aritmetický průměr nebo medián.
  • Mokrá varianta – namočte si nohy do vody a následně se volným tempem projděte to zpevněné asfaltové/betonové ploše. K tomuto účelu se nabízí jako vhodná třeba kaluž na chodníku nebo brouzdaliště na koupališti.
  • Zimní varianta – počkejte si, až bude venku ležet tak 2-3 čísla čerstvě napadaného sněhu. Pak směle vykročte svým obvyklým krokem.
  • Špinavá varianta – napatlejte si na bosé nohy nebo vyřazené boty nějakou barvící směs (třeba Temperové barvy, bílá malířská barva nebo stačí jen bláto) a projděte se po zpevněné ploše, na které bude barva vidět. Tato kratochvíle s užitečným poznáním na závěr bude bavit především děti.
     

4. Délku kroku je možné určit také na základě výšky vaší postavy. Tento odhad je velmi orientační a vychází z předpokladu, že délka kroku se rovná přibližně 42 % vaší výšky. Skutečnou velikost kroku ovlivňuje řada faktorů jako věk, váha, rychlost chůze, zda nesete nějaké zavazadlo nebo jakou máte náladu.

Tabulka průměrné velikosti kroku určené na základě výšky postavy v centimetrech.

Modul: Články
Uděláte něco pro své zdraví? Pravidelný pohyb je skvělá volba!

Výzva 10 000 kroků Vám pomůže začít!

Registrovat se

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři

Spolupracujeme