Mistrovo mistrovské okénko - Díl třetí - Brumovský patriot

Autor: Jiří Kučka (mistr)
06/12/2021

Když jsem obvolával nejlepší účastníky výzvy kvůli slavnostnímu vyhlášení v Bruntále a dozvěděl jsem se o jednom z nich od jeho syna jednu podle mne velmi zajímavou informaci, bylo mi jasné, že jeden ze svých rozhovorů udělám právě s ním. Takže dovolte, abych vám dnes představil Slávka Floreše 72letého velmi vitálního pána.

 

Dobrý den Slávku, rád vás poznávám. Odkud jste se o naší výzvě dozvěděl a jak se vám líbila?

Dozvěděl jsem se o ní z FB už na jaře a zúčastnil jsem se jí nanečisto už tehdy bez přihlášení, abych věděl, co je v mých silách a přihlásil jsem se až teď v říjnu. Výzva se mi moc líbila a pokud to mé zdraví dovolí, tak se rád zúčastním i té další dubnové.

 

Jste sportovec tělem i duší? Dělal jste v mládí nějaký sport závodně?

Od svých 10let jsem hrál do 30let fotbal (nejvýše 1.A třída), skončit jsem musel dříve než jsem chtěl. když jsem dostal žloutenku.  Na fotbal jsem ale nezanevřel, dělal jsem bafuňáře a řadu let i trenéra. Jedním z mých svěřenců byl i Tomáš Řepka. Co se týče aktivního sportování, koupil jsem si kolo a v létě jezdím na něm a v zimě na běžkách. Celoročně pak využívám ten nejlevnější dopravní prostředek, svoje nohy.

 

Chodíte raději sám nebo s někým?

Častěji sám, nevadí mi to, ale zúčastňuji se i organizovaných výšlapů. S řadou lidí jsme se během říjnové výzvy opakovaně potkávali na svých procházkách.

 

Jaké je vaše nejoblíbenější místo u nás? Kam by jste nás pozval?

Miluju Vysoké Tatry, tam jsem jezdil velmi často, ale krásně je všude, kde jsou dobří lidé a tady nás na Valašsku jich je spousta a potkávám je všude kam se vypravuji: Javorník, Vršatec, Velká Javořina, Kohútka … 

 

Kohútka? Tam to také miluju, Jezdíme každý rok coby bývalí atleti s naším kamarádem atletickým trenérem a jeho svěřenci pravidelně každé léto na týdenní soustředění od poslední červencové neděle do první srpnové soboty na horský hotel Portáš (1,2km od Kohútky).  V jeho rámci máme i pravidelný závod z Permoníku na Kohútku. Takže pokud nebudete mít v tomto termínu lepší program, tak vás tam spolu s duchovním otcem této výzvy Jardou Martinkem velmi rádi uvítáme a popovídáme si při pivečku.

Děkuji za pozvání, uvidíme jak bude sloužit zdravíčko a jaká bude situace s tím co vše kolem nás.

 

Váš syn mi říkal, že jste před časem přišel o jednu ledvinu, ale podrobnosti mi nesdělil, takže nevím jestli to bylo po nějakém úraze nebo z jiného důvodu.

Před třemi lety jsem šel poprvé na kontrolu prostaty a když mi můj doktor nechal udělal všechna vyšetření, zjistil, že jedna ledvina musí pryč. Od té doby si na sebe snažím dávát větší pozor, takže na kole už nejezdím ty nejvyšší kopečky, ale i tak na něm nějakých 3000km ročně najezdím nejen po rovině, ale i třeba na tu Kohútku o které jsme se už bavili.

 

No tak to klobouk dolů, to je pěkný krpál a ne každý ho vyjede v sedle. (smích) Vrátím se ještě k tomu chození. To chodíte tolik kilometrů každý měsíc nebo to byla výjimka. Kolik jste třeba nachodil teď v listopadu?

Ten říjen byl samozřejmě odlišný od jiných měsíců, zkoušel jsem v něm co snesu a k jeho konci mě už dost bolela kolena. Teď v listopadu jsem nachodil tak třetinu toho co v říjnu. Chodím ještě pomáhat synovci na stavbu, takže nebylo tolik času jen na chození.

 

Když se dívám na ty vaše výkony v říjnu : 866,47b za 730,43km v 72 letech s jednou ledvinou, tak před vámi musím opravdu smeknout.  A váš syn mi, jestli jsem dobře rozuměl, povídal něco o škytavce, která vás prý pár dnů trápila. Víte vůbec o tom, že vám chybělo pouhých 3,96 bodů na první místo v kategorii nad 70 let a na její vítěz ušel „jen“ o 21,59km více než vy?

Tak to jsem vůbec netušil, vědět to, tak chodím i v noci (v telefonu slyším, jak se manželka směje).  A s tou škytavkou to je taky pravda, nemohl jsem se jí asi 2 dny zbavit, doktor mi na ni musel něco předepsat, aby mě netrápila.

 

Účast v dubnové výzvě máte, pokud zdraví dovolí, už naplánovanou. Budete se snažit vylepšit svůj říjnový výkon a nebo už rekordy trhat nebudete? Zkusíte třeba někoho vyhecovat a uděláte  si i tým? Potřebujete k tomu jen 4 lidi a nemusíte být ani ze stejného města, stačí být ze stejného těsta.

Teď si myslím, že už tak „bláznit“ nebudu, ale jak to vypukne, tak se uvidí, jestli mě to zase pohltí  a nedá mi to se jen zúčastnit. Každopádně udělat si tým je dobrý nápad, děkuji za inspiraci, zkusím se s někým domluvit a podporovat se navzájem.

 

Co byste nám všem popřál do příštího roku?

Zdraví, zdraví, zdraví. Štěstí a Boží požehnání.

 

Děkuji Vám za velmi příjemný rozhovor a těším se na viděnou 13.prosince, kdy jedeme předávat ceny nejlepším účastníkům naší říjnové výzvy ve vašem okolí, kteří se nemohli osobně zúčastnit slavnostního vyhlášení v Bruntále. Takže za pár dní na viděnou.

Zdroj fotek: Slávek Floreš

Aktuality

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Mediální partneři

Spolupracujeme